Endodoncja

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem kanałowym. Najbardziej wewnętrzną część zęba stanowi miazga. Podobnie jak inne żywe tkanki w organizmie człowieka, może ulec zapaleniu, które objawia się bólem. Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi jest głęboka próchnica. Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi i uszkodzenia nerwu. W tej sytuacji należy usunąć z kanału korzeniowego resztki nerwu oraz bakterie.

Dysponując dodatkowo systemem narzędzi ultradźwiękowych lekarz może wykonać zabiegi mikrochirurgiczne i mikroendodontyczne ratujące zęby przed nieuniknioną wcześniej ekstrakcją.
Zastosowanie w leczeniu kanałowym endometru pomaga precyzyjnie określić długość kanału i eliminuje konieczność wykonywania dodatkowych zdjęć rentgenowskich, co skraca czas zabiegu i ogranicza napromieniowanie pacjenta.

Dzięki nowoczesnym metodom leczenia endodontycznego lekarz ma pewność, że zakażona tkanka została w całości usunięta a kanał po prawidłowym opracowaniu przez narzędzia, wypełniony po sam wierzchołek, co warunkuje wysoką skuteczność leczenia.